Diákmunka: aki akar, dolgozhat

2009. június 26. péntek 20:34

Diákmunka: aki akar, dolgozhat
Mintegy harmadával kevesebb állást közvetítenek ki a kölcsönző cégek mint egy évvel korábban - tudtuk meg. Az irodai, adminisztrációs állásokból alig van már, s a multik sem kínálnak annyi helyet, gyümölcsszüretelésre és címerezésre ellenben egész nyáron keresik a diákokat.

Óvatosság jellemzi a pécsi diákmunkaerő-piacot, vélekednek az ágazatban dolgozó szakemberek, akik a megváltozott gazdasági környezettel magyarázzák, hogy cégmérettől függetlenül kevesebb igény érkezik hozzájuk. A helyzetet tovább árnyalja, hogy tizedével többen szeretnének nyári munkával pénzhez jutni, mint tavaly.

Garami Gábor, a pécsi, de országos hálózattal rendelkező Fürge Diák Iskolaszövetkezet képviselet-vezetője szerint azonban aki akar, tud dolgozni; az inkább a kérdés, elvállalja-e az adott munkát.

Továbbra is lehet szórólapozni, árubemutatókon dolgozni, de idén a mezőgazdaságban kínálják a legtöbb munkát. Itt elsősorban címerezésre, gyümölcsritkításra és szüretelésre számíthat, aki megelégszik a minimális, 411 forintos órabérrel. A másik végletet a szak- és nyelvtudást igénylő állások jelentik: nem egy esetben vannak olyan cégek, akik akár 600-700 forintot is hajlandóak fizetni óránként a magas szintű munkáért.

A szakember elmondta, személyi igazolványra, lakcímkártyára, TAJ-kártyára és adóazonosítóra, no meg egy iskolalátogatási igazolásra van szükség ahhoz, hogy munkába állhasson a fiatal. A fizetést általában havonta utalják, méghozzá folyószámlára.

A tizenhat éven felüliek már szülői engedély nélkül is dolgozhatnak, ám csak feltételekkel. Napi munkaidejük nem lehet nyolc óránál több, s hetente sem dolgozhatnak negyvennél többet - ráadásul nem vállalhatnak éjszakai munkát, s tizenkét órának el kell telnie az előző napi munka vége és következő kezdete között. A felnőttekre nem vonatkoznak ilyen megkötések.

Nehéz eldönteni, mikor jár jobban a diák: ha direktben elmegy a céghez, vagy ha közvetítőn keresztül keres állást.

Előbbi esetben ugyan több pénzt lehet hazavinni, egyik-másik vállalkozás viszont rendszeresen átejti a nála dolgozókat, akiknek érdekeit így nem képviseli senki. Az a legkevesebb, hogy nem fizetnek időben, de olykor nem is annyi ideig, s annyi pénzért dolgoztatják a diákokat, mint ahogy azt - fekete munka esetén - megbeszélték. Emellett naponta hallani olyan történeteket is, hogy a cég és a diák között ugyan volt szerződés, az abban foglaltakkal viszont köszönőviszonyban sem volt a valóság.

Korb Zoltán - Fotó: hidlap.net