A TÁMOP a Dél-Dunántúlon

2010. december 30. csütörtök 18:56

A TÁMOP a Dél-Dunántúlon
Uniós források a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásáért: a TÁMOP 1.1.2 program a dél-dunántúli régióban.

A Dél-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ a Társadalmi Megújulás Operatív Program 1.1.2. intézkedés a „Decentralizált programok a hátrányos helyzetűek foglalkoztatására" pályázat keretében 2008-ban kezdte meg regionális programját, melynek célja a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű emberek képzése és ismételt munkához juttatása.

A program országos célja, hogy a célcsoportjába tartozókat mielőbb az elsődleges munkaerőpiacra segítse komplex, személyre szabott, a helyi munkaerőpiaci lehetőségekhez és igényekhez igazodó szolgáltatásokkal, támogatásokkal.

Az eredeti terv szerint a program 2009 végéig tartott volna, azonban a gazdasági válság miatt a kormány úgy döntött, hogy előrehozza a program második két éves ciklusát - ami eredetileg csak 2010-ben kezdődött volna.


A program céljai:

A munkaügyi központ - módosított támogatási szerződése alapján - a dél-dunántúli régióban 2008 és 2011 között a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) 1.1.2 intézkedés regionális programja keretében 6298 fő hátrányos helyzetű álláskereső és inaktív személy munkaerőpiaci (re)integrációját célozta meg, melyhez több mint 6,6 milliárd forint áll rendelkezésére.

A program a foglalkoztathatóságot, a foglalkoztatás növelését, az esélyegyenlőség biztosítását, a diszkrimináció csökkentését kívánja elérni. A munkaügyi központ célja, hogy szolgáltatások, képzési és átképzési lehetőségek biztosításával, a kapcsolódó munkagyakorlat megszerzésének támogatásával hozzájáruljon a célcsoportok foglalkoztatási helyzetének javításához.

A programba bekapcsolódhatnak az alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők, a fiatalok, az 50 év felettiek, a GYES-ről, GYED-ről visszatérni kívánók, a tartós munkanélküliséggel veszélyeztetettek és a válság miatt állásukat vesztők. A megvalósításra megkötött szerződés szerint a támogatások eredményeként a hat célcsoportból a programba vont 6298 főből 5038 együttműködés zárul sikeresen, 3803-an képzésbe kapcsolódnak. Szintén fontos cél, hogy az elhelyezkedettek közül a program befejezését követő 180. napon is legalább 1814 fő legyen a foglalkoztatottak száma.

A 2009-2010-es év legfontosabb feladata a 2008. szeptember 1. után leépített munkavállalók munkaerőpiacon való újbóli elhelyezése volt. Az ő esetükben 2128 fő bevonását tervezte a munkaügyi központ, számukra képzésekkel és bérköltség-támogatással igyekeznek segítséget nyújtani.

Az eddigi eredmények alapján elmondható, hogy a program a tervezett bevonási ütemnek megfelelően halad.


Az eddigi eredmények:

• 2010. november 30-ig összesen 7282 fő (az eredetileg tervezett létszám 156%-a) lett a program résztvevője.
• Közülük 3930-an valamilyen képzésen vettek részt;
• 3473 fő munkához jutását segítettük a munkabérhez adott valamely támogatással (3245 főnek sikerült bérköltség-támogatással elhelyezkednie, 228-an pedig bértámogatásban részesültek);
• 384 fő indított önálló vállalkozást.
• A résztvevők közül 2010. november végéig 4811 fő (a tervezett létszám 95%-a) fejezte be eddig sikeresen az együttműködést. Többségük (3316 fő) a képzettséget szerzők közül került ki.
• A programot befejezők közül eddig 1545 főről (a nyomon követés során megkeresettek 45%-áról) már biztosan elmondható, hogy a kilépést követően még fél év múlva is az elsődleges munkaerőpiacon dolgoznak, azaz sikerült a munkaerőpiacra visszajutniuk - a program elérte célját.

Képünkön:
dr. Ganczer Tamás, a TÁMOP Iroda vezetője.



(X)