Nem tévedés: 7 milliárdot hoznak Pécsre az ÁOK külföldi hallgatói

2012. január 02. hétfő 18:24

Nem tévedés: 7 milliárdot hoznak Pécsre az ÁOK külföldi hallgatói

Pécsett országosan és nemzetközileg is elismert az orvosképzés - ezt bizonyítja, hogy külföldről egyre többen érdeklődnek a PTE Általános Orvostudományi Kara iránt. Prof. Dr. Miseta Attila, az ÁOK dékánja mégis úgy véli, egyelőre nem aknázzák ki azokat a lehetőségeket, amelyeket a külföldi hallgatók jelentenek az egyetemnek. Ezt orvosolandó nemrég részt vett egy tanulmány elkészítésében, amely az idegen nyelvű egészségügyi felsőoktatás környezetének fejlesztési lehetőségeit térképezte fel.

A PTE Orvostudományi Karán jelenleg közel ezerötszáz külföldi hallgató tanul, jelenlétük egyértelműen jót tesz a városnak is. A külföldi hallgatók csak az egyetem kasszájában évi csaknem hárommilliárd forintot hagynak tandíj formájában, egyéb költségeik pedig meghaladják a négymilliárd forintot, ami bevételként elsősorban a városé és városlakóké lesz. 

Dr. Miseta Attila szerint az ország orvosképző helyei felismerték, hogy az idegen nyelvű képzést bővíteni kell, mivel nagy a kereslet rá és a befektetés gyorsan megtérül. Számításaik alapján egy hallgató évi 4,7 millió forint bevételt hoz magával az országba a tandíj összegén felül. Ha kidolgozott modelljüket meg tudják valósítani, ez a bevétel tizenhárom éven belül hatmilliárdra növekedhet.

Az orvoskar diákjai leginkább az étkezési és sportolási lehetőségeket, az egészségügyi szolgáltatásokat és a magyarországi tartózkodással kapcsolatos ügyintézést bővítenék és javítanák. Az igényekhez mérten számításokat végeztek, mégis mennyibe kerülne egy fejlesztő program kialakítása.

Indulótőkének mintegy 913 millió forintra lenne szükség, hogy a képzés és szolgáltatások színvonalát növelni tudják - ezzel Pécsett tartva a már itt tanuló külföldieket, illetve idecsábítva a potenciális hallgatókat. A fedezeti pont a számítások szerint a harmadik évben áll be, a rendszer innentől kezdve hozza a pénzt. Mindez akkor állna fenn, ha mindent önerőből fizetnének, az ötletgazdák azonban szeretnék, ha pályázati pénzből valósulna meg a fejlesztés. Így nem a már meglévő forrásokat kellene átcsoportosítani.

- Egyelőre nincs pályázati kiírás, de ütős, gyorsan megtérülő tervről lévén szó, megpróbáljuk magunkat átrágni ezen, hogy megvalósítsuk a fejlesztést - mondja Dr. Miseta Attila. 

A fejlesztések a modern orvostudomány pécsi színvonalának fenntarthatóságát és fejlesztését tennék lehetővé. Misetáék növelnék az oktatói létszámot, új tantermeket alakítanának ki. Hallgatói szolgáltató központot is mindenképpen szeretnének, ami például internet kávézót, olvasótermeket, könyvtárat, repülőjegy irodát tartalmazhatna. A modell szerint a városi illetve intézményi bevételek is jelentős növekedésnek indulnának a befektetés utáni években.

- Dr. Bódis József rektor úr támogatja a tervünket. Biztosak vagyunk abban is, hogy a városi vezetés valamint a Dunántúl déli és nyugati részeinek összes politikusa pártállástól független a támogatónk lesz - hangsúlyozta az ÁOK dékánja.


Képünkön Dr. Miseta Attila.

Mácsadi A.